Give us a call: (678) 480-6000

SV-Bundessiegerzuchtschau Ulm 2003

SV-Bundessiegerzuchtschau Ulm 2003
Gebrauchshundeklasse RÜDEN

1048 VA 1 Bax von der Luisenstraße Jürgen Manser, D-Wiesloch
1076 VA 2 Larus von Batu Oskar Herzing, D-Höchstadt
1054 VA 3 Hill vom Farbenspiel Hiroshi Yamauchi, JP-Kanagawa-ken
1166 VA 4 Ando vom Altenberger Land Norbert Schleuter, D-Altenberge
1215 VA 5 Nero vom Nöbachtal Ingrid Moser, D-Bobingen
1227 VA 6 Erasmus van Noort Edzard Müller, D-Moormerland
1026 VA 7 Quantum von Arminius Peter Send, D-Viernheim
1094 VA 8 Dux della Valcuvia Luciano Musolino, I-Cittiglio (Varese)
1018 VA 9 Kevin vom Murrtal Hans-Peter Rieker, D-Aichelberg
1046 VA 10 Orbit von Tronje Herbert Zwettler, D-Köln
1216 VA 11 Quirin v. Hochmoor Petra Lumpe, D-Lahr
1061 V 1 Indo von der Bildeiche Oskar Dürr, D-Kist
1101 V 2 Sarko di Casa Mary Hans-Jürgen Wohlrab, D-Marktredwitz
1123 V 3 Champ von Dakota Cedric Blackbourne, IE-Antrim BT41 4QU
1336 V 4 Cello Alfavlk Leo Behrens, D-Wardenburg
1207 V 5 Quando vom Sofienwald Hans-Joachim Dux, D-Salzkotten
1001 V 6 Henry von der Dunieschenke Budiman Salihin, D-Wetter
1221 V 7 Fedor vom Steinway-Park Walter Bellgarth, D-Seesen
1214 V 8 Eiko v. Haus Hazelda Heinz Scheerer, D-Geisig
1038 V 9 Fritz vom Farbenspiel Horst Hupperich, D-Elsdorf
1198 V 10 Drago von Pallas Athene Melanie Schikora, D-Hambuch
1344 V 11 S-Kenn av Thorarinn Kjell Olaf Olsen, N-Kongshavn
1078 V 12 Urban vom Gleisenauer Schloß Gabriele Heller, D-Haßfurt
1222 V 13 Arak vom Frankengold Susanne Reimann, D-Berlin
1105 V 14 Whisky vom Bierstadter Hof Rüdiger Mai, D-Wiesbaden
1251 V 15 Chuck van der Lust Nenad Novak, HR-Zagreb
1032 V 16 Yello vom St.-Michaels-Berg Werner Zwiertz, D-Beverungen
1028 V 17 Fox von der Bildeiche Harald Hohmann, D-Knittlingen
1043 V 18 Stano vom Hasenborn Werner Maxein, D-Neuwied
1004 V 19 Henry zu den drei Wieken Günther Müller, D-Westoverledingen
1055 V 20 Lauser vom Emkendorfer Park Hans-Jürgen Begier, D-Ellerdorf

SV-Bundessiegerzuchtschau Ulm 2003
Gebrauchshundeklasse Hündinnen

2054 VA 1 Kora vom Bierstadter Hof Rüdiger Mai, D-Wiesbaden
2069 VA 2 Qualli von der Flur Werner Kötters, D-Niederkirchen
2120 VA 3 Olga vom Poxdorfer-Tannenhof Marc Mayer, D-Rottenburg
2001 VA 4 Winona vom Amur Ferdi Kötters, D-Oeding
2013 VA 5 Biggi vom Langenbungert Ansgar Kartheiser, D-Feuerscheid
2002 VA 6 Farina von der Noriswand Uday Jani, GB-Surrey, KT 27 DU
2004 VA 7 Jäcci vom Schloß Weitmar Wilhelm Kepper, D-Bochum
2065 VA 8 Larissa vom Fichtenschlag Marco Oßmann, D-Weißenbrunn
2003 VA 9 Shalome von Oasis Dr. Alfons Roerkohl, D-Castrop-Rauxel
2104 VA 10 Hannie vom Team Fiemereck Jürgen Wicht, D-Bamberg
2080 V 1 Anta v. b. Harten Roque Benavides, PE-Lima 13
2180 V 2 Zena vom Hühnegrab Heinz Scheerer, D-Geisig
2155 V 3 Whitney aus Agrigento Jeannie Lee, US-Stroudsberg,
2031 V 4 Bella II vom Mittelwest Julie Martinez, US-Bolingbrook,
2266 V 5 Jacky v.d. Zomerdijkslanden Janny Krabbe-Ijzerman, NL-Zwartsluis
2255 V 6 Rimini von Tronje Margit van Dorssen, D-Köln
2265 V 7 Nata vom Wildsteiger Land Martin Göbl, D-Wildsteig
2146 V 8 Ocapi von der Rauentalshöhe Atsutoshi Hoshina, JP-Ibaragi-Ken,
2151 V 9 Trixi vom Schacher Winfried Benitz, D-Reichertshofen
2083 V 10 Mary della Valcuvia Luciano Musolino, I-Cittiglio (Varese)
2156 V 11 Pally du Naphil Benzes Ahmet, D-Neuburg
2194 V 12 Ginger von der Maleiche Heather MacDonald, GB-South Queensferry, Scotland, EH30
2093 V 13 Miki von der Wilhelmswarte Günter Schwedes, D-Dietzhölztal
2182 V 14 Chipsi vom Hühnegrab Heinz Scheerer, D-Geisig
2064 V 15 Baby vom Fichtenschlag Bernd Oßmann, D-Weißenbrunn
2068 V 16 Jessi vom Gründel Jürgen Manser, D-Wiesloch
2284 V 17 Nike vom Magisterdamm Marisa Bosco, I-Benevagienna
2204 V 18 Alessandra vom Christinen Brunnen Susanne Schomann, D-Bielefeld
2061 V 19 Stella vom Trompetersprung Hans-Ludger Göke, D-Brakel-Frohnhausen
2078 V 20 Zaskia von der Liebeswarte Petra Späth, D-Neu-Ulm

3089 SG 1 Zamp vom Thermodos Halter:Reinhard Dieterich, D-Bad Neustadt
3138 SG 2 Yoker Karat’s Ralf Jürgens, D-Schloß Holte-Stukenbrock
3156 SG 3 Bojan von der Ostfriesischen Thingstätte Hinrich Meinen, D-Ihlow
3052 SG 4 Erik von der Ehrenfeste Franz Waltl, D-Hohenwart
3180 SG 5 Butzemann vom Phönix-See Ulrich Elbers, D-Bremerhaven
3044 SG 6 Merlin von Aurelius Winfried Benitz, D-Reichertshofen
3234 SG 7 Armin aus Agrigento Reinhardt Meyer, D-Borken
3012 SG 8 Gonzalez von Tronje Uday Jani, GB-Surrey, KT 27 DU
3142 SG 9 Yaro vom Fiemereck Reinhard Kaß, D-Heiden
3042 SG 10 Euro von Media Klaus Sievers, D-Reichertshofen
3021 SG 11 Rocky vom Haus Tepferd Norbert Schleuter, D-Altenberge
3001 SG 12 Mark vom Schwalmbergtal Budiman Salihin, D-Wetter
3154 SG 13 Pitt von der Jahnhöhe Johann Mayer, D-Rottenburg
3010 SG 14 Gagarin von Bad-Boll Hans-Peter Rieker, D-Aichelberg
3106 SG 15 Tom vom Bauhofer-Land Josef Merzenich, D-Elsdorf
3032 SG 16 Branko v. Tamaraspitze Alfons Van Sweevelt, B-Diepenbeek
3166 SG 17 Tim vom Bauhofer-Land Edzard Müller, D-Moormerland
3070 SG 18 Norbert von Vierhundert Hertz Franz Schlenzig, D-Laudenbach
3245 SG 19 Uno vom Trompetersprung Hans-Ludger Göke, D-Brakel-Frohnhausen
3159 SG 20 Adios von der Plassenburg Helga Weber, D-Kühren-Burkortshain

SV-Bundessiegerzuchtschau Ulm 2003
Junghundklasse HÜNDINNEN

4086 SG 1 Germany vom Bierstadter Hof Rüdiger Mai, D-Wiesbaden
4154 SG 2 Kamilla vom Römerland Ambrogio Verpelli, D-Viernheim
4014 SG 3 Intra vom Langenbungert Ansgar Kartheiser, D-Feuerscheid
4119 SG 4 Perle von der Jahnhöhe Johann Mayer, D-Rottenburg
4011 SG 5 Tina v. Herzen Glück Henderikus Finke, NL-Nieuw Amsterdam
4213 SG 6 Isa vom Kuckucksland Ottmar Grünewald, D-Neu-Isenburg
4148 SG 7 Olivia vom Abendland Jens Meß, D-Sören
4010 SG 8 Cendy von der kleinen Birke Hans-Peter Rieker, D-Aichelberg
4173 SG 9 Raica vom Holtkämper See Otto Körber-Ahrens, D-Einbeck
4076 SG 10 Denni von der Freiheit Westerholt Ralf Lang, D-Beverungen
4177 SG 11 Intessa vom Hühnegrab Christel Scheerer, D-Geisig
4001 SG 12 Zissie vom Osterberger-Land Dirk Wortmann, D-Lotte
4009 SG 13 Atrice von Regina Pacis Uwe Sprenger, D-Netphen
4015 SG 14 Isah aus Wattenscheid Waldemar Köber, D-Bochum
4253 SG 15 Usa vom Rumbachtal Heinz Borgards, D-Raesfeld
4132 SG 16 Orna vom Stadtlohnerland Hans-Peter Fetten, D-Mönchengladbach
4201 SG 17 Tyra von Wilhendorf John E. Henkel, US-New Milford,
4054 SG 18 Dolores von der Grafschaft Mark Andreas Aschke, D-Frechen
4280 SG 19 Dorle von Arminius Sari Nohe, D-Hemsbach
4029 SG 20 Fleur von Pallas Athene Budiman Salihin, D-Wetter

Available Puppies sired by

VA1 (USA) Paxx von den Oher Tannen
VA Quoran d'Ulmental
V5 Netzer von Aducht

Recent Accomplishments

VA1 (USA) Sieger Paxx von den Oher Tannen
VA4 Tessa vom Gronachtal
VA5 Jenna von den Oher Tannen
V1 Vella von den Oher Tannen
V1 Maisy von den Oher Tannen
SG1 Frieda von den Oher Tannen

Read More

Contact Information

Owner: Nadia Adams
Address: Atlanta, Georgia
Phone: (678) 480-6000
Email: info@ohertannen.com

Socialize much?

emailemailemail