Give us a call: (678) 480-6000

SV-Bundessiegerzuchtschau Karlsruhe 2004

SV-Bundessiegerzuchtschau Karlsruhe 2004
Gebrauchshundeklasse RÜDEN

1175 VA 1 Larus von Batu Oskar Herzing, D-Höchstadt
1264 VA 2 Hill vom Farbenspiel Hiroshi Yamauchi, JP-Kanagawa-ken
1037 VA 3 Erasmus van Noort Edzard Müller, D-Moormerland
1218 VA 4 Orbit vom Hühnegrab Dirk Scheerer, D-Geisig
1179 VA 5 Quirin v. Hochmoor Petra Lumpe, D-Lahr
1155 VA 6 Quantum von Arminius Peter Send, D-Viernheim
1045 VA 7 Ando vom Altenberger Land Norbert Schleuter, D-Altenberge
1320 VA 8 Ghandi von Arlett Maria-Charlotte van Dorssen, NL-Leidschendam
1222 VA 9 Pakros d’ Ulmental Gabriele Francioni, I-Montecatini Terme
1021 V 1 Ulk Karat’s Sabine Sauerborn, D-Bendorf
1128 V 2 Yoker Karat’s Ralf Jürgens, D-Schloß Holte-Stukenbrock
1163 V 3 Mike v. Estherlager Jack Brouwers, NL-Tilburg
1253 V 4 Chuck van der Lust Giuseppe Fantasia, I-Zeco Sureigouz
1201 V 5 Sony des Jardins du Peyrou Patrick Saut, F-Valflaunes
1250 V 6 Sarko di Casa Mary Hans-Jürgen Wohlrab, D-Marktredwitz
1024 V 7 Mark vom Schwalmbergtal Budiman Salihin, D-Wetter
1032 V 8 Lauser vom Emkendorfer Park Hans-Jürgen Begier, D-Ellerdorf
1071 V 9 Elan v.d. Herderskring Paul Bradley, GB-Hough, Crewe CW2 5RH
1088 V 10 Fritz vom Farbenspiel Horst Hupperich, D-Elsdorf
1212 V 11 Indo von der Bildeiche Oskar Dürr, D-Kist
1319 V 12 Flipp von Arlett Maria-Charlotte van Dorssen, NL-Leidschendam
1041 V 13 Zello vom Arkanum Angelika Lecour, D-Mülhausen
1141 V 14 Opal Karanberg Cedric Blackbourne, IE-Antrim BT41 4QU
1294 V 15 Hulk von der Rohburg Pia Ripplinger, D-Oberhausen/Rheinhausen
1252 V 16 Norik vom Farbenspiel Detlef Czech, D-Brühl
1378 V 17 Ernie vom Hofjägerhaus Sari Nohe, D-Viernheim
1289 V 18 Putz des Bergers de la Taillette Gerald Gomes, F-Signy L’Abbaye
1311 V 19 Ian von Fidelius Birgit Weber, D-Kirchenpingarten
1184 V 20 Canto vom Frankengold Felix Streck, D-Quickborn

SV-Bundessiegerzuchtschau Karlsruhe 2004
Gebrauchshundeklasse Hündinnen

2121 VA 1 Kamilla vom Römerland Ambrogio Verpelli, I-Cernusco Lombardone (CO)
2108 VA 2 Tabata du Val D’Anzin Eric Trentenaere, F-Fontenay St. Pere
2117 VA 3 Uschka vom Osterberger-Land Dirk Wortmann, D-Lotte
2139 VA 4 Cristal della Valle dei Rovi Hans-Dieter Wüst, D-Lorsch
2027 VA 5 Larissa vom Fichtenschlag Marco Oßmann, D-Weißenbrunn
2287 VA 6 Nanda vom Wildsteiger Land Martin Göbl, D-Wildsteig
2008 VA 7 Shalome von Oasis Dr. Alfons Roerkohl, D-Castrop-Rauxel
2122 VA 8 Germany vom Bierstadter Hof Rüdiger Mai, D-Wiesbaden
2018 VA 9 Oprah di Fossombrone Jürgen Manser, D-Wiesloch
2198 VA 10 Olivia vom Abendland Frank Goldlust, D-Berlin
2217 VA 11 Aike zum Gigelsfelsen Konrad Sigmund, D-Neckargerach
2069 V 1 Gitte vom Haus Babilon Wolfgang Babilon, D-Iserlohn
2300 V 2 Uffi vom Fiemereck Pia Ripplinger, D-Oberhausen/Rheinhausen
2004 V 3 Atrice von Regina Pacis Uwe Sprenger, D-Netphen
2179 V 4 Zora vom Ochsentor Ottmar Grünewald, D-Neu-Isenburg
2193 V 5 Trixi vom Schacher Dietmar Schüßler, D-Pörnbach
2029 V 6 Aebby von der villa musica Melanie Schleuter, D-Altenberge
2172 V 7 Ussina von Waterloo Eugen Hartmut Lorösch, D-Erlensee
2212 V 8 Osaka von der Noriswand Bodo Curth, D-Landsberg
2260 V 9 Rimini von Tronje Nikolaus Meßler, D-Köln
2051 V 10 Tambka vom Dreisbachtal Anita Häbel, D-Badmarienberg
2081 V 11 Tana des Collines du Boischaut Eric Trentenaere, F-Fontenay St. Pere
2151 V 12 Boa von Arline Johan Emile Bausch, D-Leimen
2222 V 13 Ulme del Lagorai Claudio Bosetti, I-Zambana (TN)
2310 V 14 Romi von der Arenzburg Alfred Maaß, D-Kalletal
2098 V 15 Diva vom Elzmündungsraum Richard Brauch, D-Mosbach
2017 V 16 Cendy von der kleinen Birke Hans-Peter Rieker, D-Aichelberg
2026 V 17 Baby vom Fichtenschlag Bernd Oßmann, D-Weißenbrunn
2240 V 18 Fenia della Gens Pontina Egidio Esposito, I-Neapel
2053 V 19 Grace vom Reichertshof Michael Claus Reichert, D-Buchen-Hettingen
2278 V 20 Lana vom Klebinger Schloß Christian Biomonti jun., D-Riemerling

SV-Bundessiegerzuchtschau Karlsruhe 2004
Junghundklasse RÜDEN

3104 SG 1 Ken vom Elzmündungsraum Richard Brauch, D-Mosbach
3273 SG 2 Nicos vom Leithawald Erich Ehrenhofer, A-Wampersdorf
3161 SG 3 Lorenzo von Isidora Martin Schneider, D-Herschbach
3008 SG 4 Dux de Cuatro Flores Wolfgang Haßgall, D-Kulmbach
3029 SG 5 Quenn vom Löher Weg Uday Jani, GB-Surrey, KT 27 DU
3286 SG 6 Bravos vom Steffen Haus Pia Mross, D-Lahnstein
3145 SG 7 Xaro d’ Ulmental Daniele Francioni, I-Montecatini Terme
3055 SG 8 Idol vom Holtkämper Hof Jörg Niedergassel, D-Bielefeld
3064 SG 9 Aiko vom Goldenen Zweig Lothar Quoll, D-Türkenfeld
3086 SG 10 Arro Delori Giuseppe Mascia, I-Franceville Fontana (BR)
3281 SG 11 Hannibal vom Stieglerhof Georg Dietrich, D-Worms
3014 SG 12 Richy vom Westervenn Bernhard Norda, D-Papenburg
3188 SG 13 Pascha vom Zellwaldrand Marcello Casto, I-Matino (LE)
3015 SG 14 Ramon vom Köttersbusch Werner Kötters, D-Niederkirchen
3167 SG 15 Pulko vom Hühnegrab Frank Kadur, D-Mülheim-Kärlich
3169 SG 16 Puma Mönchbräu Hans-Peter Rieker, D-Aichelberg
3212 SG 17 Dux v. Jabora Heerco Walinga, NL-Leeuwarden
3062 SG 18 Kally vom Bierstadter Hof Rüdiger Mai, D-Wiesbaden
3158 SG 19 Attila von der Piste Trophe Erich Bösl, D-Schwandorf
3130 SG 20 Tim vom Frankengold Frank Goldlust, D-Berlin

SV-Bundessiegerzuchtschau Karlsruhe 2004
Junghundklasse HÜNDINNEN

4231 SG 1 Wafa di Casa Cacozza Mario Bochicchio, I-Aprilia (Latina)
4259 SG 2 Oduscha vom Team Fiemereck Jürgen Wicht, D-Bamberg
4256 SG 3 Xara vom Agilolfinger Lothar Quoll, D-Türkenfeld
4035 SG 4 Brenda vom Weinbacher Land Bärbel Müller, D-Geeste
4262 SG 5 Lyra von Batu Ingeborg Cerba, D-Homberg
4166 SG 6 Renee von der Vallendarer Höhe Carsten Hönig, D-Simmern
4055 SG 7 Zadana vom Holtkämper See Hermann Niedergassel, D-Bielefeld
4020 SG 8 Diva vom Badsee Karl Straub, D-Boll
4162 SG 9 Limara vom Bierstadter Hof Rüdiger Mai, D-Wiesbaden
4131 SG 10 Chakira vom Osterberger-Land Dirk Wortmann, D-Lotte
4281 SG 11 Tana von Arlett Heinz-Willi Pöttgens, D-Übach-Palenberg
4147 SG 12 Taiga vom Steigerhof Albert Germann, D-Bann
4033 SG 13 Rimini vom Suentelstein Hinrich Müller, D-Ostercappeln
4093 SG 14 Pamela vom Hühnegrab Dieter Gotthard, D-Koblenz
4045 SG 15 Daggi de Cuatro Flores Rafael Llantada, E-Nigran
4210 SG 16 Fendi von Wilhendorf Jeannie Lee, US-Stroudsberg,
4151 SG 17 Bama von der Grafenburg Corinna Bähr, D-Erkner
4194 SG 18 Anschi vom Goldenen Zweig Helmut Buß, D-Bohmte
4102 SG 19 Desiena vom Streek Leo Behrens, D-Wardenburg
4160 SG 20 Quennja von der Urbecke Friedrich Stenner, D-Hemer

Available Puppies sired by

VA1 (USA) Paxx von den Oher Tannen
VA Quoran d'Ulmental
V5 Netzer von Aducht

Recent Accomplishments

VA1 (USA) Sieger Paxx von den Oher Tannen
VA4 Tessa vom Gronachtal
VA5 Jenna von den Oher Tannen
V1 Vella von den Oher Tannen
V1 Maisy von den Oher Tannen
SG1 Frieda von den Oher Tannen

Read More

Contact Information

Owner: Nadia Adams
Address: Atlanta, Georgia
Phone: (678) 480-6000
Email: info@ohertannen.com

Socialize much?

emailemailemail